zubny kamen abio  
   

Zubný kameň. Tento problém, trápi 90% ľudí, ale koľko z nich vie, čo to zubný kameň vlastne je, čím škodí a ako sa dá odstrániť?

Čo to teda vlastne zubný kameň je?

Zubný kameň je stvrdnutý povlak. Povlak je produkt baktérií, ktoré sú prirodzene v ústnej dutine. Zjednodušene povedané, kde sa nedokonale očistí zub, tam zostane povlak, ten si zo sliny nasaje minerály, ktoré sú v nej rozpustené, stvrdne a stane sa z neho zubný kameň. Vzniku zubného kameňa sa teda dá predísť len dokonalou ústnou hygienou! Preto je potrebné si osvojiť správnu techniku čistenia zubov a na to používať kvalitnú zubnú pastu, napr. zubná pasta proti zubnému kameňu 

Prečo zubný kameň vlastne škodí zubom?

Zubný kameň má drsný povrch, na ktorom sa ľahko zachytáva povlak. Povlak, to sú baktérie, ich produkty, teda toxíny a kyseliny, a zvyšky potravy. Zubný kameň teda škodí, tým, že umožňuje nepretržitú prítomnosť povlaku tam, kde by obyčajne nebol. Toxíny, ktoré sú prítomné v povlaku, tak môžu takmer nepretržite pôsobiť na ďasná v okolí zuba. Toxíny vyvolávajú zápal ďasna, ten pokiaľ sa nelieči, môže spôsobiť uvoľňovanie zuba z kostného lôžka a následne aj jeho vypadnutie. Navyše sa do medzery vznikajúcej medzi zubom a ďasnom dostáva ďalší povlak, ktorý je z tohto priestoru už veľmi ťažko odstrániteľný a tak opäť vzniká zubný kameň, tentoraz ale pod ďasnom. Na neho sa opäť uchytáva nový povlak a tvrdne na zubný kameň, kameň tak "rastie" a mechanicky odtláča ďasno od zuba.

Ako možno zubný kameň odstrániť?

Zubný kameň lipne veľmi pevne k zubným tkanivám a odstrániť ho tak môže buď zubný lekár alebo dentálna hygienička. Odstraňuje sa buď pomocou prístroja, ktorý zubný kameň rozbíja ultrazvukovými vlnami alebo pomocou ručných nástrojov, ktorými zubný lekár alebo dentálna hygienička kameň odlupuje alebo zoškrabuje zo zuba.

Pripojte svoj príspevok...
Neprihlásený uživateľ ( alebo sa zaregistrovať na ABIO.sk )
Komentovať ako neprihlásený uživateľ
Nahrávanie príspevku... Komentár sa obnoví po 00:00.

Buďte prvý a pripojte svoj komentár.