svetelny koren pacibulky wbotanický názov: Dioscorea batatas, jam čínsky
ďalšie názvy: chlebový koreň, čínsky zemiak
čínsky: Shan Yao (horská medicína)

Patrí do čeľade Dioscoreaceae čiže smldincovitých, či jamovitých. Táto čeľaď zahŕňa asi 650 druhov. Do rodu Dioscorea patrí okolo 100 druhov yamov, ktoré sa vyskytujú prevažne v trópoch a subtrópoch po celom svete.

Dioscorea batatas - Svetelný koreň patrí k popínavým jednoklíčnolistovým rastlinám pôvodom z Číny. Tieto rastliny sú pestované hlavne pre jedlé škrobové hľuzy. Svetelný koreň je jednopohlavná dvojdomá rastlina s lianovitými stonkami, na ktorých sú špirálovito postavené listy srdcovitého tvaru. 


Samčia rastlina
Ukladá svetelný éter do koreňa. Teda môžeme z tohoto dôvodu označovať ako Svetelný koreň iba túto rastlinu. Má kvety zoskupené v strapcoch dlhých asi 6 cm. Kvitne od júna do septembra. Jednotlivé kvety sú veľké asi 1 mm a jemne príjemne voňajú. Na jednej rastline je možné pozorovať rôzne usporiadanie listov - proti sebe aj striedavo, jednotlivo, v páre i v trojici. Okraje listov a žilnatina majú z jary temne purpurovú farbu a majú červenofialový okraj.

svetelny koren list 04svetelny koren dioscorea batata kvety 01

Samičia rastlina 
Nemá schopnosť ukladať svetelný éter. Tvorí kvety na kvetných stonkách dlhých 5 - 10 mm a jednotlivé kvety sú vzdialené asi 1cm od seba. Listy sú temne zelené bez purpurového sfarbenia. Pokiaľ máme rastliny z pacibuliek, tak sa zvyčajne so samičími rastlinami nestretnete. Len keď dôjde k sprášeniu a vzniku semien, čo nie je časté, môžu sa objaviť samičie rastliny. Teda tieto nemajú svetelný éter a preto ich likvidujeme, mohli by časom prevládnuť.

dioscorea batata samicia rastlinadioscorea batata samicia rastlina 01


Pacibuľky na samčej rastline
V pazuchách listov sa tvoria škrobové pacibuľky rôznych tvarov, pomocou ktorých sa rastlina rozmnožuje. K najlepšej výživovej zrelosti potrebujú pacibuľky zostať v zemi 2 - 4 roky. Dioscorea batatas tvorí tenký, v zemi zvislý a dlhý koreň. Pri dobrých pestovateľských podmienkach dosahuje dĺžku 80 až 120 cm a šírku 5 až 8 cm. Váha je zvyčajne okolo 0,5 - 1 kg. Korene sa môžu formovať do rôznych tvarov. Na jeseň nadzemná časť usychá, hľuza zostáva v zemi a pri miernych zimách prezimuje. V oblastiach so silnejším mrazivým podnebím treba hľuzu cez zimu ochrániť alebo vybrať zo zeme. Dobre sa jej darí aj v skleníku. Rastlina sa rozmnožuje len vegetatívnou cestou cez pacibuľky (lat. Bulbillus) a tiež pomocou koreňových odrezkov.
svetelny koren dioscorea batatas pacibulky 01svetelny koren dioscorea batatas pacibulkysvetelny koren dioscorea batatas pacibulky v miskesvetelny koren dioscorea batatas pacibulky 02
 

svetelny koren kupit 01