Pacibuľky Svetelného koreňa k sadbe - 21 ks

6,00 €
Kód tovaru: 123011
 Späť na: Svetelný koreň


Viac informácií o pestovaní aj tu

Svetelný koreň sa pestuje z pacibuliek vyrastajúcich v pazuchách Iistov viacročných rastlín. Z pacibul'ky vyrastie za prvú sezónu jednoročný koreň, ktorý zvyčajne nie je väčší ako 30 až 40 centimetrov. Tento jednoročný koreň sa cez zimu uskladní v pivnici a v d'alšej sezóne z neho vyrastie dvojročný koreň, ktorý je už vhodný na zber a pri dobrých pestovateľských podmienkach môže dosahovať dĺžku až 1 meter.

1. Pestovanie svetelného koreňa z pacibuliek
Svetelný koreň z pacibuliek môžme predpestovávať doma už od Hromníc 2. februára najlepšie v studenej miestnosti alebo skleníku v črepníku, pestovateľských debnách s pieskom, vedre s pieskom, prípade v nízkych jámách hlbokých 30-50 cm kde je zabezpečená ochrana pred mrazom a primeraná opora na lianu. Jemné korienky, ktoré sa asi po desiatich dňoch na rastlinke objavia, nesmú nikdy vyschnúť, ale nesmú sa ani "topiť" vo vode! Keď sme rastlinky sadili do menšieho črepníku je možné ich neskôr presadiť do hlbšej nádoby s pieskom. Pri prípadnom prenášaní z domu alebo zo skleníka von treba rastlinky privyknúť slnečnému svitu lebo hrozí ich popálenie. Ponecháme ich niekoľko dní v polotieni napríklad pod stromom. Najlepší termín na sadenie pacibuliek priamo do zeme, alebo vedra s pieskom vonku je v druhej polovici apríla až v máji, keď už nehrozí nebezpečenstvo nočných mrazíkov. Rastlinky chránime pred slimákmi, ktorým veľmi chutia. Nadzemné liany rastlinky pestované z pacibuliek môžu dosiahnuť za sezónu dvoch až troch metrov výšky a vyžadujú teda primerane vysokú oporu.

2. Pestovanie svetelného koreňa z jednoročných koreňov
Jednoročné korene vysádzame na jar, zvyčajne v apríli, tak aby sa nadzemné časti rastliny objavili nad povrchom, až ked' nebude hrozit' nebezpečenstvo ranných mrazíkov. Vyvýšený záhon alebo jamu naplníme z 80% kremičitým riečnym pieskom (zrnitosť 0/2) asi tak 20 centimetrov pod okraj, potom dáme malú vrstvu slamy asi 20 cm (tá sa po zasypaní hlinou zl'ahne asi na 10 cm) a na ňu vrstvu kompostu. Skladba zeminy je vždy piesok - slama - kompost. Na túto úroveň položíme vodorovne mladé jednoročné hl'uzy alebo rezy dospelej rastliny a dosypeme zostávajúcim množstvom zeminy. Pri pestovaní z pacibuliek v menšej jame všetko pomerovo prispôsobíme. Korene zasypeme vrstvou kompostu a nakoniec môžme povrch prikryt' slameným mulčom.

V priebehu rastu sa na stonke rastliny tvoria malé hl'uzy - pacibul'ky. Tie zbierame, ked' idú l'ahko oddeliť od stonky a uchováme v neglazúrovanej nádobe do budúcej sadby. Zber koreňa prebieha v okamihu, ked' zlaté jesenné sfarbenie zhnedne a šl'ahúne sa od koreňa môžu l'ahko oddeliť (od septembra až do 23. decembra). Ked'že sú korene v čase zberu vel'mi zranitel'né, je nutné to robiť opatrne. Koreň aj pacibul'ky uchováme najlepšie v podzemnej pivnici. Ak nechceme všetky korene konzumovať, je možné ich nechat' v záhrade prezimovať do d'alšej sezóny. Povrch pôdy niečím zakryjeme (viac zeminy, čečina, listy), aby prípadný vel'ky mráz korene nespálil.

Pripojte svoj príspevok...
Neprihlásený uživateľ ( alebo sa zaregistrovať na ABIO.sk )
Komentovať ako neprihlásený uživateľ
Nahrávanie príspevku... Komentár sa obnoví po 00:00.

Buďte prvý a pripojte svoj komentár.